Siedem i pół wieku ma już wieś Borzykowo. Dokument wydany w dniach 2–6 maja 1272 roku w Dłusku przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego miał dla Borzykowa charakter lokacyjny. Książę wymienia w piśmie sołtysa Mikołaja, którego głównym zadaniem było zagospodarowanie Borzykowa w imieniu księcia. Lokowanie odbyło się na prawie średzkim, a więc odmianie prawa niemieckiego.
Obchody jubileuszu odbyły się w sobotę 4 czerwca. Mieszkańcy długo przygotowywali się do tej ważnej uroczystości. Rocznicowe obchody zainaugurowała polowa msza święta odprawiona przez ks. Artura Janowicza. Proboszcz dokonał poświęcenia obelisku na placu Kościelnym oraz kapsuły czasu, która jest świadectwem tego, co minęło i zbiorem informacji dla kolejnych pokoleń. Po zakończeniu nabożeństwa mieszkańcy i zaproszeni goście przeszli ulicami wsi, kierując się w stronę świetlicy wiejskiej.
Na ścianach budynku powstały dwa rocznicowe murale. Ich autorem jest Jarosław Czyż. Nawiązują one do historii Borzykowa. Pierwszy przedstawia kolejkę wąskotorową oraz sylwetkę ppor. Tadeusza Hernesa. Drugi natomiast dworek, którego przedwojenną właścicielką była Maria Leitgeber. Uroczystego odsłonięcia dokonali zaproszeni goście i mieszkańcy wsi.
Główna część obchodów odbyła się na tyłach świetlicy wiejskiej. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwali prowadzący: Eugeniusz Plewiński oraz Adrian Plewiński. Na wspólne świętowanie przybyło wielu mieszkańców Borzykowa, których poczęstowano okolicznościowym tortem i innymi przysmakami przygotowanymi przez gospodynie z KGW Borzykowo.
Przy tej okazji nie obyło się bez okolicznościowych przemówień i występów artystycznych. Wystąpiły dzieci z Przedszkola Misiowa Chatka, a wyjątkowy koncert przygotowali muzycy z Grupy Młodych i The Legal. Słowo wstępne wygłosiła dr Olga Ziółkowska, a specjalnie na tę okazję rys historyczny przygotował i przedstawił Filip Biernat. Opracowanie, które zawiera nie tylko fakty historyczne, ale także garść ciekawych informacji o wsi, zostało wydrukowane i wyłożone w świetlicy wiejskiej. Broszurki rozeszły się błyskawicznie.
Na obchodach jubileuszu 750-lecia lokacji wsi pojawili się znamienici goście m.in.: prof. Piotr Skubiszewski, jeden z najwybitniejszych historyków sztuki, który urodził się w Borzykowie oraz Lechosław Musiałkowski, autor książki „ Wrzesińska kolej powiatowa”. Na ręce Pani sołtys Haliny Lubczyńskiej złożono wiele listów gratulacyjnych. Pani Wójt Gminy Kołaczkowo Teresa Waszak winszując podkreśliła, że mieszkańcy Borzykowa są aktywni i przedsiębiorczy, a obchodzony jubileusz jest dowodem troski o pielęgnowanie historii i promowanie jej współczesnych osiągnięć.
Ten piękny Jubileusz jest wyrazem dziedzictwa kulturowego i historycznego. Kolejne pokolenia swoimi decyzjami i oddaniem budowały wizerunek i wzmacniały pozycję swojej miejscowości. Mogą być państwo dumni ze swojej pięknej historii i tradycji oraz dokonań służących ciągłemu rozwojowi wsi Borzykowo, które z każdym dniem staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Starosta Wrzesiński Pan Dionizy Jaśkiewicz w swoim liście okolicznościowym wspomniał o znaczeniu historycznym i gospodarczym Borzykowa.
Borzykowo to niewątpliwie jedno z ważniejszych miejsc na mapie powiatu wrzesińskiego. To tutaj krzyżowały się najważniejsze w średniowieczu drogi. Tutaj funkcjonowało przejście graniczne między zaborami. Tutaj kursowała Wrzesińska Kolej Powiatowa, którą mieszkańcy Borzykowa ruszyli do powstania wielkopolskiego. Tutaj wreszcie funkcjonował samorząd gminny. Historia wsi jest niezwykła, stąd nikogo nie dziwi pełna dumy mentalność jej mieszkańców, którzy pieczołowicie pielęgnują rodzinne wspomnienia i miłość do swojej okolicy.
We wnętrzu świetlicy w atmosferze wspomnień i z ogromnym zainteresowaniem oglądano zdjęcia wsi sprzed lat. Wiele miejsc, budynków i zdarzeń odeszło w zapomnienie, a dzięki wystawie na nowo ożyły w pamięci mieszkańców.
Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a uroczystość jubileuszu na długo zapadnie w pamięci mieszkańców.
Wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i pracą przyczynili się do tak pięknych obchodów dziękujemy w imieniu uczestników i organizatorów.
Sołtys wsi pragnie serdecznie podziękować sponsorom i partnerom obchodów 750-lecia lokacji. Wsparli nas:
- Gmina Kołaczkowo
- Starostwo Powiatowe we Wrześni
- Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczkowie
- Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział w Kołaczkowie
- Lokalna Grupa Działania „Z nami warto”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Borzykowie
- Ampol-Merol
- Aneta Rybacka - Sklep spożywczy
- Bar Kajtek, sklep spożywczo przemysłowy - Teresa Pietryga
- Cabrio Pietryga–Wioleta Pietryga, Tomasz Pietryga
- Malarnia Proszkowa Pietryga
- Dakar - Zajazd Borzykowo - Danuta Radziejewska
- Kwiaciarnia Pola Home- Paulina Podlewska
- Gabinet weterynaryjny Sui-Vet
- Tartak - Paweł Stachura
- Polchem
- Projekty budowlane Września Grzegorz Stajkowski
- PHU Wicher Henryk Wojciechowicz
- Printer Beata Kaniewska
- Przedsiębiorstwo transportowo-usługowe Nowak Paweł
- Andrzej Wietrzyński
- Aneta Samelak
- Ewa Zgolińska
- Grażyna Leśna
- Grzegorz Dorywalski
- Lidia Kwiatkowska
- Krzysztof Leśny
- Hieronim Konieczny
- Andrzej Twardy
- Jarosław Twardy
Komitet obchodów 750-lecia Borzykowa: Halina Lubczyńska, Grażyna Stajkowska, Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska, Ewa Zgolińska, Joanna Wojciuch, Andrzej Szalaty, Anna Przybyła, Grzegorz Ordan, Ilona Sobczak, Janusz Zaremba, Kacper Paterski, Szymon Paterski Lucyna Wietrzyńska, Paweł Tamborski, Waldemar Tamborski, Wojciech Tamborski, Agnieszka Samelak, Urszula Fajkowska, Jacek Fajkowski, Robert Fajkowski, Monika Jazic, Anna Janasik, Mariusz Gomulski.
Rok jubileuszowy nadal trwa. Zapraszamy na kolejne planowane wydarzenia!!!