Jarocin był celem naszej trzeciej wakacyjnej wycieczki autokarowej. We wtorek 8 sierpnia udaliśmy się do pałacu Radolińskich, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne w Jarocinie.
Obejrzeliśmy bardzo interesujące ekspozycje, które ukazują dzieje miasta i ziemi jarocińskiej na przestrzeni lat 1793-1989.
W gablotach wyeksponowano archiwalne fotografie, dokumenty, militaria czy pamiątki osobiste mieszkańców Jarocina. Ciekawie prezentowała mapa na podłodze czy ogromne drzewo genologiczne wymalowane na jednej ze ścian. Każda z sal, którą odwiedziliśmy w towarzystwie przewodnika była poświęcona innemu zagadnieniu. Zobaczyliśmy pamiątki z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, eksponaty związane z dziejami jarocińskiej rezydencji i rodziną Radolińskich oraz całe mnóstwo przedmiotów życia codziennego z okresu PRL-u. Ekspozycja przedstawiona została częściowo w oparciu o multimedia. Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści Pan przewodnika, ponieważ na koniec zwiedzania odbył się drużynowy quiz ze zdobytej wiedzy, który wszyscy zdali celująco.
W osobnej sali pałacu znajduje się "Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności", która służy swobodnemu eksperymentowaniu.
Umieszczono w niej 15 eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a wśród nich: zbliżenie na cień, wiszące piłki, wyścig walców, krocząca sprężyna, czy słyszenie kośćmi. Idealne miejsce dla małych i większych odkrywców. Wszyscy świetnie się bawili, a przy tym rozwijali swoją wyobraźnię, spostrzegawczość, zręczność i pamięć.
Na koniec wycieczki nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia z pomnikiem glana nawiązującym do festiwalowych tradycji miasta.