Zakończył się projekt „Wielkopolska Akademia Sołtysa”, którego operatorem był Gminny Ośrodek Kultury im. Wł. Reymonta w Kołaczkowie. Całość odbyła się w ramach operacji finansowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Projekt przeznaczony był dla sołtysów i członków rad sołeckich z terenu wielkopolski z szczególnym uwzględnieniem terenu Gminy Kołaczkowo.
W ramach przeprowadzonych zajęć, szkoleń i warsztatów odbyło się sześć jednodniowych spotkań w okresie od maja do października 2022. Wszystko zakończyło się specjalnym szkoleniem wyjazdowym, którego celem było stworzenie statutu dla każdego sołectwa, jakie brało udział w szkoleniu.
Wyjazd odbył się do miejscowości Opypy, sołectwa położonego w niedalekiej odległości od Warszawy w gminie Grodzisk Mazowiecki. Głównym atutem tej miejscowości było to, że sołtysem przez wiele lat w niej była prowadząca szkolenia Grażyna Jałgos-Dębska. Uczestnicy wyjazdu mogli się przekonać na własne oczy, jakie rozwiązania dotyczące pracy sołtysów, integracji społeczności czy odnoszące się do rozwiązań technicznych podjęto w tym sołectwie.
Ważnym wątkiem całego wyjazdu było również poznawanie dobrych praktyk dotyczących współpracy organów władzy samorządowej z sołtysami. Służyło temu również spotkanie, jakie uczestnicy szkolenia odbyli z pracownikiem Urzędu Gminy Grodzisk Mazowiecki odpowiedzialnym za współpracę z sołtysami z naciskiem na pomoc przy organizacji wydatków z Funduszu Sołeckiego, panem Markiem Krajewskim. Niektóre rozwiązania stosowane w Grodzisku Mazowieckim okazały się tak ciekawe, że wszyscy chcieliby je przenieść na własny grunt.
Wartością dodaną do całego wyjazdu była możliwość spotkania z Janem Królem, wieloletnim posłem i senatorem, postacią współodpowiedzialną za wprowadzanie reformy samorządowej na początku lat 90 XX wieku. Podczas spotkania można było usłyszeć opowieść o niuansach, ale również absurdach tamtych czasów z punktu widzenia reformatora ustroju. Co ciekawe całe spotkanie było transmitowane na żywo do Internetu.
Najważniejszą częścią całego wyjazdu oraz kulminacją cyklu szkoleń było jednak stworzenie statutu dla sołectw Gminy Kołaczkowo. To nie była lekka praca i całe zadanie było dość obciążające, ale uczestnicy wyjazdu dali radę, poświęcając na całość ponad 14 godzin pracy przy laptopach. Całość była dość żywiołowa i twórcza. Sołtysi i członkowie Rad Sołeckich żywo spierali się o wiele zapisów i rozwiązań, które z ich punktu widzenia były ważne lub nieistotne. W statutach pojawiły się propozycje, których brzmienie wynikało z doświadczenia i wiedzy płynącej również błędów, jakie popełniali inni twórcy tego rodzaju dokumentów. Efekt okazał się doskonale satysfakcjonujący.
Kolejnym krokiem po stworzeniu statutów będzie przekazanie ich władzom gmin i poddanie pod konsultacje prawnicze i społeczne, a w efekcie – przyjęcie przez Rady Gmin. W Gminie Kołaczkowo cały proces już się toczy – i udział biorących w szkoleniach osób jest w nim kluczowy.
W ramach szkoleń odbyły się następujące spotkania tematyczne:
- Sołtys na zagrodzie – czyli co komu wolno w sołectwie,
- Zebranie wiejskie, jak planować, jak skutecznie ogłosić i sprawnie przeprowadzić,
- Wespół zespół, czyli jak skutecznie włączać do działania,
- Fundusz Sołecki instrumentem rozwoju lokalnego,
- Siła złego na jednego…rzecz o problemach liderów i osób publicznych,
- Strategia rozwoju sołectwa.
Zakończony projekt wpisuje się szerszą współpracę GOK Kołaczkowo z liderami Gminy Kołaczkowo.
Całość projektu to ponad 44 tys. zł, z czego 40 012.03 stanowi koszty kwalifikowalne w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.