Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2021 roku. Patronką wydarzenia została Janina Porazińska, autorka wielu książek dla dzieci. Data 29 września to dzień urodzin pisarki.
W przededniu tego wyjątkowego święta Bibliotekę Publiczną w Kołaczkowie odwiedziła grupa Kotków z Przedszkola Jarzębinka. W trakcie naszego spotkania dzieci mogły zobaczyć i poznać zakamarki biblioteki, dowiedzieć się co trzeba zrobić, aby być jej czytelnikiem, co cechuje książkę z biblioteki i co można robić w bibliotece oprócz wypożyczania książek.
Lekcja biblioteczna była świetną okazją do odkrycia jak niezwykłym, ale i przyjaznym miejscem dla kilkulatka może być biblioteka. Zanim przedszkolaki wysłuchały bajki, same musiały odkryć, kto będzie bohaterem opowieści. Zadaniem maluchów było odszukanie ukrytych wśród regałów kartoników z obrazkiem. Po ułożeniu wszystkich elementów, nastąpiło rozwiązanie zagadki . Dzieci wysłuchały bajki pt. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Jej autorami jest duet Rachel Bright i Jim Field, znany z przygotowywania pięknych i mądrych opowieści dla dzieci. Wspaniałe ilustracje są w nich podstawą do snucia historii pełnych humoru i ważnych, życiowych refleksji. Sprawia to, że książka wspiera rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.
Zachęcamy do czytania dziecku na głos. Głośne czytanie służy pogłębianiu więzi, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia i wypracowywania wartości moralnych, pomaga we wzbogacaniu języka i rozbudza w dziecku ciekawość otaczającym światem. Głośne czytanie ma duży wpływ na kształtowanie nawyku czytania i uważnego słuchania. Ma również działanie terapeutyczne i relaksujące.