To już półmetek wakacji z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kołaczkowie. Lipiec minął nam szybciej, niż przypuszczaliśmy. Ale bez obaw, druga część lata jeszcze przed nami!!! Miejmy nadzieję, że ten czas będzie płynął nieco wolnej. Dziś chcemy podsumować pierwszy miesiąc letnich przygód.
W lipcu odbyły się dwie wycieczki, których wspólnym mianownikiem była historia Polski. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Wyjazd odbył się 15 lipca. Wzięliśmy udział w ciekawej lekcji muzealnej, którą poprowadził Pan Jarosław Mikołajczak. Dowiedzieliśmy się, jak żyli nasi przodkowie 1000 lat temu: jak wyglądali, co jedli, w co się ubierali i czym się zajmowali. Podczas lekcji mogliśmy przymierzać stroje, bawić się zabawkami i oglądać z bliska liczne repliki przedmiotów codziennego użytku. Były wśród nich: różne narzędzia (mątewki, kijanki), broń, elementy strojów i ubrania (kabłączki, giezło), zabawki (koniki, lalki, bączki). Podsumowaniem lekcji była animacja, w której występowali Borka i Sambor.
Drugą cześć pobytu w muzeum spędziliśmy na zwiedzaniu ekspozycji stałej, która przybliża pierwsze wieki naszej państwowości.
Na wystawie zaprezentowano ponad 500 eksponatów z całej Polski. Zobaczyć można było między innymi rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej, detale architektoniczne oraz drobne przedmioty codziennego użytku.
Kolejna wycieczka odbyła się tydzień później – 22 lipca. Udaliśmy się do Poznania.
Pierwszym punktem naszej wyprawy był History Land, czyli historia Polski zbudowana z klocków LEGO. Zobaczyliśmy 10 makiet z interaktywni elementami. Prezentowały one najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z historią Polski m.in.: osadę w Biskupinie, bitwę pod Grunwaldem, Jasną Górę, obronę Westerplatte czy katedrę na Wawelu. Całość wystawy wzbogacona była filmami, nagraniami audio, wizualizacjami i iluminacjami. Na koniec wszyscy udaliśmy się do sklepu z klockami.
Drugą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania, która w nowoczesny sposób opowiada o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej.
Wystawa prowadziła przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż. Wystawę zwiedzaliśmy z audio przewodnikiem. Oprowadzał nas Jakub, kapitan wehikułu czasu. Opowiadał o ludziach, wydarzeniach i ważnych momentach związanych z poznańską wyspą katedralną, która była miejscem rozwoju nauki, sztuki i handlu. Po wyjściu z budynku muzeum przeszliśmy się jeszcze, aby zobaczyć Zieloną Symfonię - czyli instalację artystyczną na budynku kamienicy, niedaleko mostu Biskupa Jordana.
Podsumowaniem wakacyjnej przygody z historią był piknik historyczny, który odbył się w Sokolnikach 28 lipca.
Podczas plenerowego wydarzenia przy bibliotece można było zobaczyć i przymierzyć średniowieczne stroje. Przez cały czas trwania imprezy animatorzy z grupy Swarożyc prowadzili gry i zabawy plebejskie. Można było przeciągać linę oraz postrzelać z łuku. Dzieciom jednak najbardziej podobało się przedstawienie historyczne oparte na legendzie "O orlim gnieździe" i "Lechu, Czechu i Rusie". Wojowie przedstawili słowiańską rzeczywistość. Pokazali jak dawniej zdobywano pożywienie i jak rozpalić ognisko nie mając zapałek.
Oprócz wydarzeń związanych z historią Polski mieliśmy w lipcu okazję spędzić czas na jeszcze innych przyjemnościach. W środy odbywały się w pałacu pokazy kinowe dla dzieci – cieszymy się, że sala pękała w szwach. Dodatkowo swoje osobne projekcie miały sołectwa, które wyraziły chęć organizacji wyjazdów dla swoich małych mieszkańców.
Ogromną popularnością cieszyły się zajęcia kulinarne prowadzone przez Panią Karolinę Jakubowską.
Dzieci miały okazję do samodzielnego przygotowania kolorowej, smacznej i zdrowej sałatki owocowej oraz pysznych gofrów. Zajęcia wzbogacone były pogadanką na temat przechowywania żywności, piramidy żywieniowej oraz zabawą ruchową. Podczas wspólnego gotowania każdy miał okazję potrzymać mikser, dodać potrzebne składniki, umyć produkty oraz pokroić wybrane przez siebie owoce. Najlepsza część zajęć to oczywiście wspólny posiłek – było tak pysznie, że palce lizać! W zajęciach wzięły udział sołectwa: Wszembórz, Gorazdowo, Sokolniki, Grabowo Królewskie, Spławie i Kołaczkowo (dwie grupy).
Dla osób potrzebujących mocniejszych wrażeń zorganizowaliśmy laserowy paintball. Potyczki laserowe w Gorazdowie również zgromadziły sporą frekwencję. Miejscem rywalizacji był park. Drzewa, zarośla i nierówny teren sprzyjały udanej zabawie.
Dodatkową atrakcją lipcowych wakacji był wyjazd do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Grupa z gminy Kołaczkowo wzięła udział w warsztatach wyrobu kiełbasy, masła, sera oraz tradycyjnych krówek. Wcześniej Pani Mirosława Katarzyna Kaźmierczak prezes Stowarzyszenia Krajowe Forum Kobiet Oddział Wielkopolska wygłosiła krótki wykład na temat żywności ekologicznej. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili dwór międzywojenny, liczne ekspozycje na terenie muzeum, zagrodę wiejską oraz wieżę widokową czyli mauzoleum Bierbaumów - pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie. Pobyt w Szreniawie zakończył się wspólnym obiadem w Karczmie w piwnicach zabytkowej Rządcówki.
A my już teraz zapraszamy do udziału w sierpniowych wydarzeniach. Ostatnie miejsca czekają dla chętnych na wyjazd do Funmilii oraz na basen do Jarocina. Przypominamy również, że co środę wyświetlamy film dla dzieci w Kinie za Rogiem. Repertuar można sprawdzić TUTAJ. Śledźcie naszego Facebooka – tam znajdują się wszystkie najświeższe informacje.