Po raz czwarty w Polsce, a po raz pierwszy w Kołaczkowie odbyła się Noc Bibliotek. Tegoroczne hasło akcji brzmiało: „RzeczpospoCzyta”.

Wyjątkowy rok jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stał się przyczynkiem do zorganizowania w bibliotece spotkania o charakterze patriotycznym. Dzieci uczestniczące w akcji miały okazję obejrzeć z bliska stroje krakowskie, wysłuchać legend oraz wierszy Czesława Janczarskiego i Władysława Bełzy, a także stworzyć plakat przedstawiający godło Polski. Podczas wyjątkowej wieczornej lekcji bibliotecznej, dzięki uprzejmości krakowskiego oddziału IPN oraz portalu naszeczytanie.pl, dzieci obejrzały dwie animacje – „Polak mały!” oraz „Legendę o poznańskich koziołkach”. Odbyła się także zabawa w skojarzenia oraz „wylosuj i dopasuj”, a patriotyczne spotkanie zakończył bardzo słodki akcent. Dzieci lukrowały przygotowane wcześniej wypieki i ozdabiały posypkami w kolorze białym i czerwonym. Każdy uczestnik spotkania otrzymał kolorowankę oraz okolicznościową zakładkę do książki.