Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji „Polska Walcząca”, która dostępna będzie 26 stycznia 2018 r. (piątek) w Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczkowie. Wystawie towarzyszyć będzie wykład dr Marcina Podemskiego z IPN w Poznaniu. Wstęp bezpłatny. Szczegóły na plakacie.

Wystawa „Polska Walcząca” przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje kluczowe obszary aktywności wojskowych i cywilnych struktur konspiracji, m.in.: dywersję i partyzantkę, podziemny wymiar sprawiedliwości, tajne nauczanie. Pokazuje też przełomowe wydarzenia z 1944 r., w tym akcję „Burza” Armii Krajowej i Powstanie Warszawskie. Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r.