Niedawno pojawiła się informacja o konkursie wydawnictwa Jaguar, do którego przystąpiła biblioteka w Sokolnikach. Dziś chcemy przybliżyć Wam serię dla młodzieży pod tytułem „Zwiadowcy”.

Jedną z zalet pracy w bibliotece jest to, że można porozmawiać z czytelnikami. Ich opinie o przeczytanych książkach nierzadko prowadzą do kolejnych bardzo ciekawych tematów. Dlatego dziś głos oddajemy młodym czytelnikom, którzy przeczytali „Zwiadowców”. Niektórzy wszystkie części, inny dopiero zaczynają przygodę z Willem i jego kompanami.

Pierwsza część serii

Alicja, lat 13: Nie rezygnuj z marzeń…

John Flanagan stworzył niezwykłą książkę, którą chciałabym polecić… To osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie, powieść przygodowa dla nastolatków pt.,, Zwiadowcy”, część pierwsza nosi tytuł ,,Ruiny Gorlanu”.

Will Treaty, który jest bohaterem tej książki, wychował się w sierocińcu, nie wiedząc kim byli jego rodzice. Piętnastolatek marzył, by zostać rycerzem. Jednakże jego wątła budowa ciała uniemożliwiała to. Został poddany próbie i dzięki podstępowi, który miał sprawdzić jego umiejętności, został przyjęty na czeladnika Halta, zwiadowcy z jego rodzinnego lenna Redmont. Korpus Zwiadowców, którego członkiem został, zajmował się dostarczaniem informacji i pilnowaniem porządku w królestwie, dla Duncana – króla Araluenu. Dostarczali mu informacji o wrogich zamiarach nieprzyjaciół.

To piękna opowieść pełna niesamowitych przygód i trzymająca w napięciu. Poza tym porusza problematykę ponadczasową- mówi o odwadze i przyjaźni. Z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów. Z pewnością sięgnę po kolejne części przygód bohatera. Polecam wszystkim tę książkę, a w szczególności miłośnikom literatury fantasy.

Kacper, lat 12: Cześć, nazywam się Kacper. Zostałem poproszony o napisanie recenzji i podsumowania serii „Zwiadowców” przez panią bibliotekarkę. Tom 1 „Ruiny Gorlanu”- Głównym bohaterem książki jest sierota, piętnastoletni Will, który po odrzuceniu przez szkołę rycerską zostaje przyjęty do tajemniczego korpusu Zwiadowców. Po pewnym czasie Will ze swoim mistrzem Haltem rusza na coroczny zjazd Zwiadowców, gdzie poznaje dawnego ucznia swego mistrza, Gilana. Dowiaduje się również, że do Araluenu powróciły istoty potrafiące zmieniać ludzi w kamień, Kalkary. Will wraz z Haltem i kilkoma rycerzami ruszają ich tropem, odnajdują ich w ruinach zamku, Gorlanu. Książka bardzo mi się podobała i była dobrym wstępem do całego cyklu. Moja ocena to 7/10. Cały cykl bardzo mi się podobał. Najbardziej dalsze tomy, od 5 części. Bardzo zabawny był epilog w tomie 7 „Okup za Eraka” – jest najśmieszniejszą rzeczą, którą w życiu czytałem. Sam ten epilog mógłbym ocenić 10/10. Generalnie polecam książki autorstwa Johna Flanagana wszystkim! Są fantastyczne!

Kostek, lat 11: „Zwiadowcy” spodobają się wszystkim, którzy lubią w książkach akcję. Książki trzymają w napięciu. Bardzo lubię głównego bohatera, Willa. Jest odważny, sprawiedliwy i wierny. Każdy chciałby mieć takiego przyjaciela. Czekam z niecierpliwością na 16 część.

Nasi recenzenci

Zapraszamy do zapoznania się z całą serią o przygodach Zwiadowców! Książki są dostępne w bibliotece w Sokolnikach i w Kołaczkowie.

W ramach zadania konkursowego zapraszamy także na spotkanie z Panem Mariuszem Urbaniakiem, który zapozna dzieci z umiejętnościami przydatnymi każdemu zwiadowcy. Będzie więc nauka orientacji w terenie, czytanie mapy, nauka strzelania z łuku i wiele ciekawych opowieści. Zajęcia odbędą się w czwartek, 9 września o godzinie 16:00 przy świetlicy w Sokolnikach. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy w bibliotece w Sokolnikach.