W słoneczne popołudnie 10 lipca 2021 r na boisku sportowym w Zielińcu, po raz pierwszy, odbyła się „Sołtysiada”. O przygotowanie terenu postarał się sołtys Zielińca Dawid Musielak. Do rywalizacji w sportowo-rekreacyjnych potyczkach stanęło 12 sołectw: Bieganowo, Borzykowo, Cieśle Wielkie, Gorazdowo, Grabowo Królewskie, Kołaczkowo, Krzywa Góra, Łagiewki, Sokolniki, Wszembórz, Zieliniec i Żydowo. Każde sołectwo reprezentowała sześcioosobowa grupa.

Drużyny rozpoczęły zmagania od konkurencji pn. „kręgle”. Była to konkurencja na czas, polegająca na przewróceniu kręgli tj. butelek napełnionych wodą za pomocą ziemniaka przywiązanego w pasie zawodnika. Utrudnieniem była butelka z napisem „bankrut”, którą niestety udało się niektórym zawodnikom strącić. Najszybszym był Janusz z Cieśli Wielkich.

Kolejna konkurencja polegająca na toczeniu slalomem arbuza miotłą okazała się wcale nie łatwą i wzbudziła mnóstwo śmiechu i emocji. Tak samo jak kolejna tj. rzut kaloszem. Każdy zawodnik rzucał parą kaloszy, które obierały sobie przedziwne trajektorie lotu, także odległości rzutu były bardzo zróżnicowane. W toczeniu arbuza najwięcej punktów uzyskała Sylwia z Sokolnik, a w rzucie kaloszem Radek z Cieśli Wielkich.

Najdłużej trwała konkurencja pod nazwą „BRA-PONG”, polegająca na wrzuceniu piłeczki do 4 staników rozpiętych na tablicy. Mimo różnych wielkości miseczek wszyscy najłatwiej trafiali do najmniejszego staniczka za 4 pkt. Tu trwała długa dogrywka pomiędzy reprezentantkami Wszemborza i Zielińca. Ostatecznie zwyciężyła Aurelia z Wszemborza.

Z ogromnym poświęceniem w walce o zwycięskie puchary przebiegała konkurencja „wyścig do PSZOK-a”, polegająca na pokonaniu trasy na skrzynkach od piwa, tak aby cały czas noga była na skrzynce. Nie obyło się bez pokazowych przewrotek i upadków. Najlepszy okazał się Sławek z Bieganowa, który uzyskał najwięcej punktów.
Ostatni był „wyścig z taczką”, której pasażerem był drugi zawodnik drużyny. Najlepszą technikę pokonania trasy w najkrótszym czasie wykazał Łukasz z Sokolnik.

Dużo entuzjazmu, pozytywnych emocji, śmiechu towarzyszyło wszystkim konkurencjom, zarówno wśród zawodników, jak i dopingujących mieszkańców i gości. Po podliczeniu wszystkich punktów, zdobytych przez poszczególne drużyny okazało się, że zwycięzcami zostali: I miejsce – Sokolniki, II miejsce – Bieganowo, III miejsce – Cieśle Wielkie.

Po konkurencjach wykonanych przez drużyny z sołectw, swoich sił mogli popróbować mieszkańcy. Przewidziano tu bardzo ciekawe nagrody.


Po zakończeniu konkurencji najlepsze drużyny otrzymały puchary, a najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach – statuetki, wręczone przez Wójt Teresę Waszak, Mariusza Gomulskiego – dyrektora GOK i Kazimierza Koniecznego – komendanta OSP w Zielińcu. Pozostałe drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.


Cały czas w tle słychać było także grę zespołu SPONTANICZNI, który następnie poprowadził zabawę taneczną, oczywiście w plenerze. Konferansjerkę z ogromnym zaangażowaniem prowadził Szymon Kokoszka.

„Sołtysiada” współfinansowana jest przez Europejski Fundusz Rolny w ramach realizacji operacji „Inicjatywa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich – Liderzy Gminy Kołaczkowo”, którą GOK Kołaczkowo przeprowadza z środków pozyskanych z środków Unii Europejskiej.

(tekst: Grażyna Sodkiewicz)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Rozmiar czcionki
Kontrast