Przez kilka ostatnich miesięcy stwierdzenie „Dom Kultury +” przewijało się w naszych wypowiedziach i przekazywanych informacjach bardzo często. Właściwie możemy uwierzyć w to, że niektórzy słyszeli je nieustannie. Ale też jesteśmy pewni, że inaczej nie było można.

Od lutego – czyli od chwili, kiedy dowiedzieliśmy się, że GOK Kołaczkowo otrzymał grant i zakwalifikował się do programu, do listopada, nie było dnia, byśmy o tej nazwie i wszystkim, co się z nią wiąże nie myśleli i nie mieli z tym związanych planów. A plany te było trzeba nieustannie modyfikować, bo i sytuacja była cały czas dynamiczna.

Program, o którym w skrócie mówimy „DK+” składał się z dwóch części. Pierwsza część była pełna teorii i stanowiła dla nas, jako ośrodka kultury, ogromne źródło wiedzy i inspiracji. Zakończeniem pierwszej części programu było stworzenie specjalnej diagnozy oraz wybór inicjatyw, które miały być zrealizowane w drugiej części zadania. Poniżej przedstawiamy krótko zrealizowane inicjatywy oraz pomysłodawców.

Apetyt na gwarę – to pomysł zgłoszony przez panią Wiolettę Dzienniak. Dzięki tej inicjatywie grupa 15 mieszkańców Spławia, czyli najmniejszej miejscowości w Gminie Kołaczkowo uczestniczyła w specjalnych warsztatach lingwistycznych, na których poznali tajniki gwary poznańskiej, kosztowali poznańskie przysmaki i finalnie odwiedzili poznańskie muzea, w których regionalny dialekt jest bardzo eksponowany. Jedną z najciekawszych rzeczy, jakie robiono na warsztatach było tłumaczenie questu rowerowego, jaki funkcjonuje w Spławiu. I tu pytanie dla Was wszystkich. Co dokładnie oznacza to zdanie : „A tero uwaga, zebre widać z daleka, I na znaku drogowym iduncego człeka. Przed znakiym droga idzie na lewo, A na poboczu rośnie se niejedno drzewo.”

Kultura łączy pokolenia – pomysł przedstawiony przez panią Renatę Jakubowską. Ta inicjatywa w zdecydowanym stopniu zwrócona była do dwóch odległych od siebie pokoleń. Dorośli (bardzo często dziadkowie) uczestniczyli w specjalnych spotkaniach z swoimi wnukami. Dorośli pomagali malcom w zajęciach, zawsze też wspólnie coś przygotowali do jedzenia. Motywem przewodnim całości, pewną osią były motywy kultury wielkopolskiej oraz elementy związane z jesienią. Podczas trzech (głośnych i pełnych śmiechu) spotkań przyjrzano się „pyrze”, plackowi drożdżowemu i dyni. Do tego dołączone prace plastyczne z wykorzystaniem liści i kasztanów oraz słodycze z popcornem…wszystko to sprawiło, że naprawdę nikt nie mógł narzekać.

Folkowa dekoratornia (kultywujemy tradycje ludowe i narodowe) – pomysł zaprezentowany przez panią Agnieszkę Frąckowiak. U podłoża inicjatywy leży dbałość o tradycję ludową. Zwłaszcza ta naszą regionalną. Planowane były dość szeroko zakrojone działania. Z jednej strony planowane były warsztaty podczas, których miały powstać „czepce mężatek z okolic Bieganowa” oraz „przedmioty użytkowe jako wytwory sztuki ludowej” z drugiej strony zespół „Ziemia Wrzesińska” miał zaprezentować swój repertuar w szkołach z terenu gminy Kołaczkowo. Niestety obostrzenia epidemiologiczne pozwoliły tylko na zrealizowanie jednego warsztatu, podczas którego uczestnicy pod okiem pana Ryszarda Zjeżdżałki tworzyli czepce dla mężatek z okolic Bieganowa. Trudno chyba o większy regionalizm w sztuce ludowej.

KGW na każdą porę roku – inicjatywa zgłoszona przez panią Małgorzatę Jakubowską, polegała na stworzeniu specjalnego kalendarza, w którym zaprezentowały się wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kołaczkowo. Prócz zdjęć znalazły się w nim również przepisy na potrawy, które szczególnie polecają panie z poszczególnego Koła. W ramach programu wydrukowano 150 kalendarzy. Pomysł cieszył się jednak tak dużą popularnością, że wiele osób i instytucji zamawiało kalendarz w drukarni indywidualnie.

Kreatywniś (warsztaty edukacyjno-kreatywne) – inicjatywa zgłoszona prze Iwonę Gabriel. Pomysł skierowany do uczniów Społecznej Szkoły we Wszemborzu. W ramach jego realizacji umożliwiono uczniom uczestnictwo w specjalnych warsztatach, których celem było rozwijanie ich pomysłowości i kreatywności. Ważnym elementem całości był fakt, że dzieci miały decydujący wpływ na to jakiego rodzaju będą to zajęcia. Podczas warsztatów, które udało się przeprowadzić najmłodsi mieszkańcy Spławia, Wszemborza, Budziłowa, Cieśli Małych i Wielkich mogli eksperymentować z ceramiką, łapaczami snów, drewnianymi zabawkami oraz zgłębiały praktyki „twórczego recyklingu”.

Cykl reportaży filmowych – pomysł zgłoszony przez Roberta Fajkowskiego. Inicjatywa przeszła dość dużą metamorfozę. Od pierwotnego pomysłu, który przez sytuacje epidemiczną nie mógł zostać zrealizowany do formy, jaką przybrał ostatecznie droga była bardzo długa i kręta. Finalnie powstało kilkanaście krótkich miniatur reporterskich, w których przedstawiono mieszkańców gminy Kołaczkowo prezentujących swoje pasje i zainteresowania. Od połowy listopada, dzień po dniu następowała jedna premiera materiału filmowego. Ku zadowoleniu wszystkich zaangażowanych w realizację inicjatywa okazała się bardzo popularna i zebrała wiele pozytywnych recenzji. https://www.youtube.com/watch?v=LV8E5NSmHEc&list=PL1hQg10gYv_q8OIy6Pb5F2J_NvPcDAj7h

Koncert rockowy – pomysł zgłoszony przez Piotra Plewińskiego i Jakuba Drozda. Inicjatywa miała doprowadzić do zorganizowania koncertu pod koniec listopada. Ostatecznie się nie udało przez obostrzenia związane z pandemią, ale przez okres września, października i listopada zespół złożony z czterech muzyków intensywnie ćwiczył i szlifował umiejętności. Efektem tego powstało nagranie „koncertu” które znalazło się w sieci i również zebrało mnóstwo pozytywnych recenzji. Prawdziwy koncert planowany jest na okres letni przyszłego roku. https://www.youtube.com/watch?v=n8hd0374vT4

Na koniec pragniemy bardzo podziękować wszystkim pomysłodawcom i osobom, które wspierały realizację inicjatyw. Przy okazji pojawiło się kilka nowych pomysłów, a niektóre z już zrealizowanych pewnie znajdą kontynuację w przyszłości.

Dla nas, jako dla ośrodka kultury ten program był wspaniałym doświadczeniem. Zyskaliśmy nowych, ciekawych i naszych lokalnych aktywnych na polu kultury ludzi. Poznaliśmy swoje możliwości i pokazaliśmy przestrzeń, na jakiej jesteśmy wstanie działać. Dziękujemy za to zwłaszcza osobom, które z nami w tym wszystkim uczestniczyły. To był dla nas zaszczyt, ale nie ukrywamy, że liczymy na Was dalej.

Kategorie: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Rozmiar czcionki
Kontrast