Nabierają tempa inicjatywy wybrane do realizacji w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.

Cały czas trwają zapisy na Mini Talent Show. Jest to pomysł zgłoszony przez Roberta Fajkowskiego (przy współpracy z Jakubem Perą) mieszkańca Borzykowa. Mini Talent Show to nic innego, jak inicjatywa odkrycia talentów wśród mieszkańców gminy Kołaczkowo. Pomysłodawcy przewidują specjalne szkolenia dla uczestników programu, a finalnie również rejestrację ich umiejętności.

We Wszemborzu swoją przygodę artystyczną rozpoczęły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Bajeczny Zakątek” oraz Społecznej Szkoły Podstawowej we Wszemborzu. Pomysłodawczynią cyklu „Kreatywiniś” jest Iwona Gabriel. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć już m.in. w warsztatach garncarskich, robili łapacze snów, a także malowali drewniane zabawki. Podsumowaniem zajęć będzie jesienny wyjazd do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i możliwość skorzystania z oferty CKZ.

Organizacji warsztatów pn. „Apetyt na gwarę” podjęła się Sołtys Wioleta Dzienniak ze Spławia. Uczestnicy poznają gwarę poznańską, a efektem zajęć ma być stworzenie tekstu opowiadającego o miejscowości Spławie, walorach wsi i wydarzeniach. Wszystko oczywiście w gwarze poznańskiej. Podsumowaniem cyklu będzie wyjazd uczestników do Muzeum Bamberskiego w Poznaniu.

Już 1 października odbędzie się pierwsze „Jesienne spotkanie” w ramach inicjatywy zgłoszonej przez Renatę Jakubowską. Celem projektu jest poznanie wielkopolskiej kultury z wykorzystaniem darów jesieni, tradycji dawniej i dziś. Planowane są trzy spotkania. Szczegóły na plakacie.

W Bieganowie trwają przygotowania do pierwszego spotkania „Folkowej Dekoratorni”. Inicjatywa sołtys Agnieszki Frąckowiak zakłada realizację przedsięwzięć z zakresu kultury, propagujących historię, tradycje lokalne i regionalne. W ramach tej inicjatywy odbędą się warsztaty rękodzieła, lekcje folkloru oraz śpiewanki ludowe i narodowe połączone z występami scenicznymi.

Przez cały czas trwają próby młodego zespół rockowego z Kołaczkowa. W programie koncertu mają piosenki znanych polskich i zagranicznych wykonawców. Podobnie jak oni, nie możemy się już doczekać występu.

Ostatnią realizowaną inicjatywą jest „KGW na każda porę roku”. Pomysł zgłosiła Małgorzata Jakubowska z KGW w Grabowie Królewskim. W ramach tego projektu zostanie wydany kalendarz przedstawiający wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Kołaczkowo.