Trudno już teraz powiedzieć, jak zrodził się pomysł na wykonanie wieńca dożynkowego…a właściwie konkursu na wieniec dożynkowy. Teraz z perspektywy czasu wiemy już, że wpaść na taki pomysł jest naprawdę łatwo…trudniej go jednak zrealizować. Zaproszenie udziału w konkursie wystosowaliśmy do wszystkich KGW w Gminie Kołaczkowo. Pierwotnie konkurs miał być jedynie sposobem na nawiązanie współpracy, przyczynkiem do integracji kół…finalnie stał się potężną pracą i przyniósł przepiękne efekty.

Powstały piękne wieńce dożynkowe

Podczas kilku pierwszych spotkań wszystkich KGW okazało się, że część z nich rezygnuje już na starcie, dla paru KGW stopień komplikacji zadania okazał się zbyt trudny…dla innych perspektywa siania, sadzenia i zbierania zboża i kwiatów wymagała zbyt wiele czasu i energii. I tak w istocie było. Wieńce, które powstały przysporzyły swoim twórczyniom ogromną ilość pracy, przemyśleń i trwogi- czy wszystko wyjdzie, tak jak sobie zaplanowały. A wszystko wyszło dokładnie tak jak sobie zaplanowały… efekty okazały się naprawdę powalające.

Wybór był trudny

Przynajmniej raz w miesiącu następowało spotkanie wszystkich tworzących wieńce KGW. Niemal na okrągło panie konsultowały swoje poczynania z panią Darią prowadzącą Kwiaciarnię Baccara w Kołaczkowie, która czuwała nad technicznymi i merytorycznymi aspektami całego przedsięwzięcia, która odpowiadała na mnóstwo pytań, rozwiewała wątpliwości i motywowała członkinie KGW do dalszego wysiłku. A ten był ogromny- rośliny należało posiać w odpowiednim czasie, w odpowiednim je zebrać, odpowiednio zasuszyć i co chyba najbardziej efektowne- odpowiednio ukształtować. By zachować kolory zboża, czy kwiaty były ścinane w polach i ogrodach w odpowiednim momencie, przy odpowiedniej pogodzie z zwróceniem uwagi by było to przed lub po deszczu…jest mnóstwo takich niuansów. Inna trudność to suszenie wszystkiego, czy na końcu wyplatanie… A tak powstało wszystkie sześć wieńców- wygrać mógł niestety tylko jeden.

Panie wybrały trzy najpiękniejsze wieńce

Nam jako organizatorom jest przykro- naprawdę bardzo przykro, że nie mogliśmy pierwszego miejsca dać wszystkim KGW…bo wszystkie koła na to zasłużyły. Mimo to 19 sierpnia wszystkie wieńce trafiły do Dworku Reymonta, zebrały się panie tworzące wieńce i komisja konkursowa w skład której wchodziły następujące osoby: pani Sabina Liberkowska- wieloletni sołtys a obecnie aktywnie działająca w Stowarzyszeniu „Wrzoski” we Wrześni, pani Anna Nowicka- bibliotekarka ze Wrześni mająca zainteresowania sztuką ludową i pan Sebastian Mazurkiewicz- dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni. Nim do oceny przystąpiła komisja- najpierw same panie z KGW oceniały swoje prace przyznając im odpowiednie punkty. W ten sposób wybrano trzy „najładniejsze”* wieńce- z których dopiero komisja wybierała ten jedyny mający reprezentować Gminę Kołaczkowo podczas Dożynek Gminnych i Powiatowych.

KGW Kołaczkowo

W konkursie brały udział następujące Koła Gospodyń Wiejskich: Cieśle Małe, Zieliniec, Grabowo Królewskie, Kołaczkowo, Gałęzewice, Sokolniki. W dniu Dożynek Gminnych- Kołaczkowo 2019 wszystkie koła otrzymały podziękowania, wyróżnienia, bony na nagrody a KGW Kołaczkowo otrzymało nagrodę za pierwsze miejsce. Dożynki Gminne były również miejscem w którym wystawiono wszystkie wykonane wieńce- zbierały one mnóstwo pochlebnych recenzji zdobywając uznanie i podziw wśród gości dożynkowych.

Zwyciężczyniom gratulujemy…wszystkim bardzo dziękujemy za udział w konkursie- dziękujemy za poświecony czas i energię. Od dnia 28 sierpnia wykonane wieńce będzie można podziwiać w budynku Urzędu Gminy w Kołaczkowie.

*wszystkie wieńce są najpiękniejsze.